close
تبلیغات در اینترنت
عشق بازی در زناشویی یا برده داری!


آموزش مسائل جنسی و زناشویی و خرید محصولات زناشویی
 
قالب وبلاگ
خرید آسان

 

عشق بازی در زناشویی یا برده داری!

رابطه زناشویی را با وابستگی اشتباه نگیرید. شما برای رشد و برای دریافت تجربه‎های شخصی نیاز به آزادی و حریم شخصی دارید و درعین حال باید این فرصت را به شریک زندگی‎تان بدهید تا عقاید و نظرا‎ت، تفریح و سرگرمی و فعالیت‎های متفاوتی از شما داشته باشد.

تصور عموم مردم از یک رابطه زناشویی موفق و سالم این است که زن و شوهر رویکرد کاملا یکسانی نسبت به زندگی داشته باشند و تصمیم گیری‎های مشابهی بگیرند و یکدیگر را در موقعیت‎های مختلف تایید کنند.

اما آیا شما و همسرتان باید یک روح در دو بدن باشید؟ حقیقت این است که تفاوت‎های جنسیتی و تربیتی هرگز این الگو را تایید نمی‎کنند و ذوب شدن در یکدیگر و یکسان فکر کردن و رفتار کردن فقط یک حرف است و هرگز نمی‎تواند نمود واقعی پیدا کند.

احساس وابستگی و استقلال هر دو به یک اندازه برای رابطه سالم ضروری هستند. اما وابستگی شدید همیشه با این خطر همراه است که فرد دیگر رابطه، تحت فشارهای عاطفی دیگری قرار بگیرد. گفتگو و استفاده از راهکارهای عملی می‎توانند به شما و همسرتان کمک کنند تا احساس وابستگی را به تعادل برسانید، بدون اینکه هویت فردی و آزادی عمل را از یکدیگر بگیرید.

۱-  به دنبال نشانه‎های باشید. آیا شما و همسرتان هرکاری را با نظر و تایید هم انجام می‎دهید؟ آیا می‎توانید برای اوقات فراغت تان بدون حضور همسرتان برنامه ریزی کنید؟ آیا شما به همسرتان حس مالکیت دارید یا حسادت می‎کنید؟ آیا می‎توانید بدون احساس گناه کاری برای خودتان انجام بدهید یا چیزی برای خودتان بخرید؟

۲- آیا شماو هسرتان یک رابطه «هم وابسته» دارید؟ «هم وابستگی» یک نوع بیماری است که شما و همسرتان را در یک رابطه تنگاتنگ و کنترل شده قرار می‎دهد. این شکل از وابستگی نه تنها جالب نیست بلکه اعتماد به نفس را از فرد می‎گیرد. فردی که دچار هم وابستگی است همیشه ترس از دست دادن شریک زندگیش را دارد و از تنها ماندن و تنها تصمیم گرفتن و حتی به تنهایی فکر کردن می‎ترسد. اگر هریک از شما و یا هر دو، دچار این وابستگی بیمارگونه هستید باید آن را با یک رفتار درمانگر درمیان بگذارید و از روش‎های اصلاح رفتاری استفاده کنید.

۳- با هم گفتگو کنید. مثل همه مسایل و مشکلاتی که در رابطه داشته‎اید، می‎توانید درباره این موضوع نیز با هم گفتگو کنید. فرقی نمی‎کند که شما، فرد «وابسته» هستید یا همسرتان، به هر حال شما می‎توانید شروع کننده مکالمه باشید. بدون بحث و جدل کردن درباره حقوق و آزادی‎های فردی، سعی کنید یک رابطه سالم زناشویی را برای همسرتان توصیف کنید. به او بگویید که به او علاقمند هستید اما رابطه شما به چیزی فراتر از وابستگی شدید نیازدارد. اگر این وابستگی مشکل رفتاری شماست، از همسرتان بخواهید تا کمکتان کند تا حریم شخصی تان را بازیابید و اگر مشکل همسرتان است کمکش کنید تا بدون ترس از دست دادن حمایت عاطفی شما، از این وابستگی بیمارگونه رها شود.

در هنگام گفتگو این چند نکته را رعایت کنید:

به دنبال مقصر نباشید. نگویید «تو این کار رو کردی» «تو این حرف رو زدی»، «تو منو مجبور کردی». به جای همسرتان حرف نزنید. جملاتتان را با «به نظر من» «من فکر می‎کنم..» شروع کنید و فقط ایده‎ها، افکار و نظرات خودتان را بگویید.به همسرتان بگویید که این گفتگو فقط برای تشخیص این مسئله است که آیا این رابطه از مسیر اعتدال خارج نشده است یا نه؟برای همسرتان یک رابطه سالم را توصیف کنید. به او نشان بدهید که چگونه در یک رابطه سالم می‎توانید با حفظ آزادی و استقلال فردی، به یکدیگروابستگی عاطفی داشته باشید.

جلوی سوءتفاهمات را بگیرید و به همسرتان توضیح بدهید که منظورتان از آزادی و حفظ حریم شخصی چیست. اگر او متوجه بشود که شما به دنبال چه چیزی هستید بسیاری از ترس‎ها و نگرانی‎ها را کنار می‎گذارد. البته تعریف و خواسته‎های هر فردی از حریم شخصی متفاوت است و شما باید آنچه را که خودتان به دنبال آن هستید را مطرح کنید. آیا شما به دنبال اوقات فراغتی برای خودتان هستید؟ آیا نیاز به یک پول جداگانه برای خرج کردن دارید؟ آیا می‎خواهید در هفته یا در ماه، حداقل یک روز را با دوستانتان بگذرانید؟


به همسرتان توضیح بدهید که هر دوی شما نیاز به ایجاد رابطه با دیگران دارید. یکی ازتصورات اشتباه در باره ازدواج این است که زن و شوهر می‎توانند تمام نیازهای عاطفی و روحی یکدیگر را برآورده کنند. شما و همسرتان باید بدانید که پیش از این که یک زوج باشید فرزندان یک خانواده بوده‎اید. خواهر یا برادر هستید وهمیشه دوستانی در روبط اجتماعی داشته اید. همسرتان را تشویق کنید که بیشتر به این موضوع فکر کند و اهمیت رابطه با خانواده و دوستان را درک کند.

به او نشان بدهید که برخی از سلایق و علایق شما با هم متفاوت است و حتی گاهی دوستان شما و همسرتان باهم بسیار متفاوت هستند و این نه تنها بد نیست بلکه به هر دوی شما این فرصت را می‎دهد که بدون دخالت در روابط یکدیگر و بدون ایجاد فشار برای محدود کردن روابط هم ساعاتی را با دوستانتان سپری کنید.

۴- روی احساساتتان کار کنید. هر دوی شما نیاز دارید که احساسات مثبت تان را تقویت کنید و احساسات منفی را کنترل کنید. ترس از دست دادن، ترس تنها ماندن، اعتماد به نفس پایین، ترس از تصمیم گیری‎های مهم و ضروری، بسیار طبیعی هستند. اما اگر بیش از اندازه به آنها پرداخته شود مشکل ساز خواهند شد. وابستگی شدید نتیجه توجه بیش از اندازه به این احساسات منفی است.

۵- به علاقمندی‎هایتان بپردازید. هم شما و هم همسرتان باید برای خودتان سرگرمی‎های متفاوت داشته باشید. شاید بعد از یک دوره طولانی مدت برنامه‎های مشترک، این کار برایتان سخت باشد و نتوانید آن را عملی کنید. برای این کار لازم نیست یک برنامه سفر یک هفته‎ای با دوستان تان بگذارید و یا از همسرتان بخواهید تا هر شب با دوستانش قرار بازی فوتبال بگذارد. این نوع برنامه ریزی‎ها، افراطی و نامعقول هستند. با کارهای کوچک اما درست شروع کنید. تنها به خرید بروید یا به یک مهمانی دوستانه بروید. همسرتان را نیز به فعالیت‎های فردی تشویق کنید.

۶- تعریفتان را از رابطه مشترک عوض کنید. اگر این وابستگی بخاطر باورها و برداشت غلط از رابطه زناشویی است باید آن را تغییر بدهید. اگر شما و همسرتان ازدواج را یک اتحاد ناگسستنی و اشتراک در همه امور زندگی می‎دانید باید کمی در این تعریف از ازدواج دست ببرید و آن را تغییر بدهید.


۷- از قالب یک زوج خارج شوید. زمانی که وابستگی شما و همسرتان آنقدر شدید است که حتی نمی‎توانید بدون هم یک تصمیم ساده بگیرید و یا یک کار ساده را انجام بدهید لازم است که به هر شکلی این وابستگی را در هم بشکنید. مثلا اگر در یک مهمانی شام هستید از همسرتان فاصله بگیرید. باهم به سفر بروید اما به تفریحات متفاوتی بپردازید و یا گاهی بدون اینکه نظر همسرتان را بپرسید لباس بپوشید و یا چیزی برای خودتان بخرید.

اگر فرزندی دارید اوقاتتان را مستقل با او بگذرانید. البته این به این معنی نیست که یک زندگی جداگانه و مستقل از یکدیگر شروع کنید بلکه انجام هر یک از این کارها می‎تواند بخشی از رفتار افراطی شما را تعدیل کند.


۸- به همسرتان اطمینان بدهید. به او بگویید که این مستقل شدن نیاز هردوی شماست و فرصتی برای تجربه و رسیدن به رشد و بلوغ بیشتر است و در نهایت برای سلامت رابطه شما موثر است و زن و شوهرهای موفق همگی از این الگو پیروی می‎کنند. از او بخواهید اگر بیش از اندازه از او فاصله گرفتید و از هدفتان دور شدید به شما یادآوری کند که به دنبال چه چیزی بوده‎اید. همچنین به او اطمینان بدهید حفظ حریم شخصی به معنای فاصله گرفتن و یا کنار زدن همسرتان از زندگی نیست و این حریم، فضایی برای تجربه و رشد است و رابطه عاطفی شما همچنان پابرجا خواهد ماند.

این نکته‎ها را فراموش نکنید:

برای تغییر وابستگی عاطفی‎ای که به افراط کشیده شده است شما نیاز به آرامش و همدلی بیشتری دارید. پرخاشگری و خشونت، حکم‎های کلی و تغییر یک شبه رفتار کاملا اشتباه است. شما نمی‎توانید دستان کسی را که از روی نیاز و ترس دستان شما را محکم گرفته رها کنید و نمی‎توانید کسی را که محکم به او چسبیده‎اید رها کنید تا وابستگی‎تان را کم کنید. پس عجولانه رفتار نکنید.

اگر همسرتان از این تغییر روش در ابراز وابستگی ناراحت یا عصبانی شده است موضوع را عوض نکنید یا نگویید «من فقط نظرمو گفتم» با او صحبت کنید و بپرسید که چرا عصبانی شده است؟ و به او نشان بدهید که چرا باید این نوع ارتباط بیمارگونه را کنار بگذارید.

شاید فرصت دادن برای اینکه همسرتان حریم شخصی خودش را داشته باشد شما را نگران کند. او با چه کسانی رفت و امد می‎کند؟ آیا او هنوز هم دوستتان دارد؟ او در خلوتش به چه چیزی فکر می‎کند؟ این سوالات ممکن است ذهن شما را مسموم کنند. اما اجازه بدهید که این مسیر تغییر ادامه پیدا کند. اتفاقاً این تغییر فرصت خوبی است تا در آزمون اعتماد به یکدیگرشرکت کنید. همیشه با خودتان تکرار کنید رابطه زناشویی، اسارت و برده داری نیست و هر کدام از شما حق دارید آزاد اما متعهد زندگی کنید.مراقب خودتان باشید. اجازه ندهید تا جذابیت‎های رابطه‎های فردی و یا حریم شخصی تان آنقدر زیاد شود که زندگی زناشویی تان را از اساس تغییر بدهد. هدف اصلی شما برقراری تعادل بین هویت فردی و رابطه زناشویی است. حواستان باشد که رابطه با همسرتان در حاشیه قرار نگیرد.


از فرصتی که برای رسیدگی به امور مستقل از خانواده به دست می‎آورید برای پرورش ذهن و روحتان بهره بگیرید. حتی می‎توانید در فراغت‎های شخصی تان به بازبینی رابطه زناشویی و یا رابطه با فرزندانتان بپردازید. وقتی شما وابسته هستید حتی نمی‎توانید به تنهایی درباره رابطه‎ای که در آن قرار دارید فکر کنید!اگر همسرتان در مسیر این تغییرات به فعالیت‎های جدید و متفاوتی روی آورد آن را با روی باز بپذیرید و تاکید کنید که این فعالیت‎ها در شادکردن زندگی مشترکمان نیز مفید خواهد بود. از این تغییرات نگران نشوید.

اگر او دوست جدیدی پیدا کرد، ورزش جدیدی را شروع کرد و یا به هرکارمثبت دیگری که پیش از آن انجام نداده است، پرداخت، نگران نشوید و از ان استقبال کنید.کنجکاوی‎هایتان را کنترل کنید. از او نپرسید «در مهمونی چی گفتین؟» «با کیا آشنا شدی؟» «به چی فکر می‎کردی؟». اجازه بدهید همسرتان خودش راجع به آنها با شما حرف بزند. با این حال حق دارید تلویحاً از همسرتان بخواهید گهگاهی راجع به آنها با شما حرف بزند.اگر شدت وابستگی شما و همسرتان آنقدر زیاد است که نمی‎توانید به تنهایی آن را کنترل کنید حتما با یک روانشناس و رفتاردرمانگر صحبت کنید.
بازدید : 26
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0


[ شنبه 04 آبان 1392 ] [ 18:27 ] [ نویسنده : بهترین فان ]
مطالب متفرقه
نظر بدهید
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
.: Weblog Themes By SibTheme :.اعضاء
register
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجددlogin

نام کاربری :
رمز عبور :

خبرنامه
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود

آرشيو مطالب
آخرين مطالب
هدف سایت... تاریخ : شنبه 04 آبان 1392
تربیت جنسی فرزندتان را جدی بگیرید تاریخ : دوشنبه 06 آبان 1392
چگونگی آموزش مسائل جنسی به فرزندان تاریخ : دوشنبه 06 آبان 1392
آموزش سلامت جنسی در مدارس تاریخ : دوشنبه 06 آبان 1392
زگیل دستگاه تناسلی چیست؟ تاریخ : دوشنبه 06 آبان 1392
تبخال دستگاه تناسلی (GENITAL HERPES ) تاریخ : دوشنبه 06 آبان 1392
ایدز چیست؟ تاریخ : دوشنبه 06 آبان 1392
لینک های ویژه
موضوعات
ازدواج دائم
ازدواج موقت
زناشویی
جستجو

آمار سایت
آمار مطالب
کل مطالب : 113
کل نظرات : 1

آمار کاربران
افراد آنلاین : 1
تعداد اعضا : 6

کاربران آنلاین

آمار بازدید
بازدید امروز : 64
باردید دیروز : 3
ورودی امروز گوگل : 0
ورودی گوگل دیروز : 0
بازدید هفته : 74
بازدید ماه : 106
بازدید سال : 106
بازدید کلی : 8,638
امکانات وب
کسب درآمد از پاپ آپ